Yaqinda men uy ijarasi haqini to‘lashim kerak edi. Pulni maydalash uchun bankka bordim, so‘ng uy egasining oldiga kirdim. U kutilmaganda bundan buyon faqat yangi dollarlar olib kelishga harakat qilishimni so‘radi. Bu meni hayron qoldirdi — axir dollar dollar-ku. Ammo chuqurroq o‘rganganim sayin, eski va yangi kupyuralar o‘rtasida farq borligini angladim. Qiziq tomoni shundaki, ba’zi mamlakatlarda bu farq hatto valyuta ayirboshlash kursiga ham ta’sir qilishi mumkin ekan.
Nima uchun kupyuralar dizayni o‘zgartiriladi?
Hozirda muomalada 1, 2, 5, 10, 20, 50 va 100 dollarlik kupyuralar mavjud. Ularning dizayni vaqti-vaqti bilan yangilanib turadi.
So‘nggi yangilanish to‘lqini 2000–2010-yillarda bo‘lib o‘tgan, ayniqsa, 100 dollarlik kupyura sezilarli darajada o‘zgardi. U ko‘kimtir tusga kirdi, himoya tasmasi va turli murakkab suv belgilariga ega bo‘ldi. Qiziq joyi shundaki, 1 va 2 dollarlik kupyuralar 40 yil avvalgidek qoldi. Ularga negadir hech kim tegmaydi, chamasi, ularni qalbakilashtirish unchalik foydali emas.Umuman olganda, g‘oya oddiy: kupyura qanchalik yangi bo‘lsa, qalbakilashtirishdan himoyasi shunchalik kuchli bo‘ladi. Soxta dollarlar AQSH moliya tizimiga tahdid solsa-da, Amerika hukumatining o‘zi ham katta miqdorda pul bosib chiqarishdan tortinmayapti. Shunga qaramay, hukumat qalbakilashtirish tufayli qo‘shimcha xavf-xatarlarga yo‘l qo‘ymaslikdan manfaatdor, shu bois banknotalar dizaynini muntazam ravishda yangilab boradi.

Недавно мне нужно было оплатить аренду за квартиру. Я пошла в банк, чтобы разменять деньги, затем пришла к хозяйке, а она неожиданно попросила впредь стараться приносить только новые доллары. Меня это удивило — казалось бы, доллар есть доллар. Но когда я начала разбираться, выяснилось, что разница между старыми и новыми купюрами всё-таки есть. Причём в некоторых странах она может повлиять даже на курс обмена.
Зачем меняют дизайн купюр?
В обороте сейчас находятся купюры номиналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 и 100 долларов. Их дизайн периодически меняется.
Последняя волна обновлений прошла в 2000–2010 годах, и особенно сильно изменилась купюра $100. Она стала синеватой, обзавелась защитной лентой и всякими сложными водяными знаками. Купюры $1 и $2, кстати, такие же, как 40 лет назад. Их почему-то никто не трогает, видимо, подделывать их не очень выгодно.
Но в целом идея простая: чем новее купюра, тем лучше защита от подделок. Фальшивые доллары угрожают финансовой системе США, но, помимо этого, сами американские власти тоже не стесняются печатать деньги в огромных количествах. Тем не менее правительство заинтересовано в том, чтобы не допустить дополнительных рисков из-за подделок, поэтому регулярно обновляет дизайн банкнот.
Могут ли быть проблемы со старыми образцами?
Юридически разницы между старыми и новыми долларами нет. Официальная позиция правительства США такова, что все образцы долларов, выпущенных ФРС с 1914 года, равноценны. Так что в США с улыбкой примут и старенькую зелёную сотку 1990 года, и совсем новую блестящую банкноту.