3. Omonatlarni kafolatlash bo‘yicha yangi qonun: mijozlar uchun nima oʻzgaradi. AVO bankdan amaliy tavsiyalar
Omonatlarni kafolatlash bo‘yicha yangi qonun: mijozlar uchun nima oʻzgaradi. AVO bankdan amaliy tavsiyalar
Oʻzbekistonda omonatlarni kafolatlashga oid yangi qonun qabul qilindi. Mazkur hujjat omonatchilarning mablagʻlarini himoya qilish tizimiga qator muhim oʻzgarishlar kiritmoqda.
Omonatlarni kafolatlash tizimidagi asosiy oʻzgarishlar
Depozitlarni kafolatlash tizimi endi yanada kengroq doiradagi shaxslar uchun amal qiladi. Ilgari tizim faqat jismoniy shaxslarga taalluqli boʻlgan boʻlsa, endilikda yakka tartibdagi tadbirkorlar va yuridik shaxslarga ham tegishli bo‘ladi.
Kredit tashkilotlari faoliyatini tartibga solish metodologiyasi departamenti direktori Sanjar Nosirovning soʻzlariga koʻra, bu kichik biznes uchun qo‘shimcha moliyaviy himoya yaratadi. Ayniqsa, bank faoliyatida moliyaviy muammolar yuzaga kelganda bu omil katta ahamiyat kasb etadi. 200 million soʻm miqdori bir qarashda unchalik katta boʻlib koʻrinmasligi mumkin, ammo kichik biznes uchun hatto shu hajmdagi kafolat ham juda muhimdir, chunki ularning kundalik operatsiyalari — kommunal xizmatlar uchun toʻlovlar, ish haqi toʻlash va boshqa xarajatlar bankda vaqtinchalik moliyaviy muammolar yuzaga kelsa ham himoyalangan boʻlishi kerak. U qonun nafaqat muddatli depozitlarga, balki yuridik shaxslarning hisob-kitob raqamlaridagi mablagʻlariga ham taalluqli ekanligini taʼkidladi.
Nosirovning fikricha, belgilangan 200 million soʻmlik norma omonatchilar oʻz omonatlari hajmini qisqartirishi kerakligini anglatmaydi. Qonun banklarni toʻliq summani toʻlash majburiyatidan ozod qilmaydi. Biroq yanada ishonchli boʻlish uchun omonatchilar mablagʻlarni bir nechta bank oʻrtasida taqsimlashlari mumkin. Masalan, har birida 150-170 million soʻmdan, bu esa aktivlarni qo‘shimcha darajada himoyalash imkonini beradi.
Kafolatlangan omonat miqdori inflyatsiya va iqtisodiy sharoitlarni hisobga olgan holda kamida uch yilda bir marta qayta koʻrib chiqiladi. Mutaxassislarning fikriga koʻra, joriy norma bank tizimidagi barcha omonatlarning 99,7 foizini himoya qilishni taʼminlaydi.
Kompensatsiya to‘lovlari muddati sezilarli darajada qisqartirilmoqda.
Ilgari bu jarayon 83 kungacha vaqt olgan bo‘lsa, endilikda u bosqichma-bosqich tezlashtirilib, 7 ish kuni ichida to‘lovlar amalga oshiriladi. Bu omonatchilarning oʻz mablagʻlaridan foydalanish imkoniyatini tezroq tiklash va yuzaga kelishi mumkin boʻlgan noqulayliklarni kamaytirish imkonini beradi.
Omonatlarni kafolatlash jamg‘armasini moliyalashtirish tizimi o‘zgartirilmoqda.
Ilgari mablag‘ yetishmovchiligi yuzaga kelganda, Jamg‘arma qarz olgan. Yangi tizimda esa, budjet ko‘magidan tashqari, Jamg‘arma Markaziy bankdan kredit olish huquqiga ega bo‘ladi. Mutaxassislar bu tizimning barqarorligini oshirishini va budjetga tushadigan yukni kamaytirishini ta’kidlamoqda.
Xalqaro tajriba va IADI standartlariga muvofiqlik
Yangi qonun xalqaro omonatlarni kafolatlash standartlarini inobatga olgan holda ishlab chiqilgan. Bu esa tizimning yanada ishonchli va barqaror bo‘lishini taʼminlaydi. Omonatlarni sugʻurtalovchilar xalqaro uyushmasi (IADI) maʼlumotlariga ko‘ra, dunyo bo‘yicha omonatlarni kafolatlash tizimi o‘rtacha 92% omonatchini qamrab oladi. O‘zbekistonda esa bu ko‘rsatkich 99,7% ni tashkil etadi.
Taqqoslash uchun: Qozog‘istonda kafolatlangan omonat summasi $9,7 mingdan $38,6 minggacha, Moldovada – $10,7 ming, Rossiyada – $14,3 ming, Turkiyada esa – $26,4 mingni tashkil etadi. Bu O‘zbekistonda belgilangan kafolat summasi xalqaro standartlarga mos kelishini va yuqori darajadagi himoyani ta’minlashini ko‘rsatadi.
Bank tizimiga taʼsiri
Yangi qonun bank tizimiga ijobiy taʼsir koʻrsatadi. Avvalo, banklarga nisbatan ishonch oshadi, chunki mijozlar oʻz mablagʻlari himoyada ekaniga amin boʻlishadi. Bu omonatlarning ommaviy yechib olinishi xavfini kamaytiradi, ayniqsa moliyaviy beqarorlik sharoitida bu juda muhim.
Bundan tashqari, banklar endi xatarlarni boshqarishga koʻproq masʼuliyat bilan yondashishlari shart. Chunki ular barcha omonatlarning 100 foiz kafolatlanishiga suyanib, ish yurita olmaydi. Natijada yuqori foizli, ammo xavfli omonatlar taklifi kamayadi va bu moliyaviy sektor barqarorligini mustahkamlaydi.
AVO bankdan omonatchilar uchun tavsiyalar
Omonatlarni joylashtirishda nafaqat moliyaviy jihatdan barqaror bankni tanlash, balki jamgʻarmalarni himoya qilishdagi oʻz rolini toʻgʻri anglash ham muhim. Buning uchun barcha hujjatlarni saqlab qoʻyish va qonunchilikdagi oʻzgarishlarni muntazam kuzatib borish zarur.
Anastasiya KoshelevaAVO bank Yuridik departamenti direktori
Anastasiya Kosheleva omonatchilarga xatarlarni kamaytirish va omonatlarni kafolatlangan tarzda qaytarish mexanizmlaridan samarali foydalanishga yordam beruvchi bir qator muhim jihatlarni taʼkidlaydi.
1. Barcha hujjatlarni saqlang. Omonatni bank bo‘limida yoki onlayn tarzda ochganingizdan qat’i nazar, unga oid barcha hujjatlarni saqlab qo‘yish muhim. Bu hujjatlar sizning kompensatsiyaga bo‘lgan huquqingizni isbotlashda asqatadi. Masalan, omonat shartnomasi siz pul qo‘yganingizni tasdiqlaydi, hisobga pul tushganini ko‘rsatadigan kvitansiyalar o‘tkazmani isbotlaydi, hisobdan olingan ko‘chirmalar esa mablag‘ harakati va foizlarning hisoblanganini ko‘rsatadi. Qanchalik ko‘p hujjatga ega bo‘lsangiz, omonat mavjudligini isbotlash va kerak bo‘lsa, kompensatsiya olish shunchalik oson bo‘ladi.
2. Bank haqidagi ma’lumotlarni ishonchli manbalardan tekshirib boring. Agar siz bankka katta miqdorda omonat qo‘yayotgan bo‘lsangiz, uning moliyaviy holatini doimiy ravishda kuzatib borish foydali. Buning uchun turli manbalardagi ma’lumotlarni o‘rganib, bankning ishonchliligi haqida to‘liq tasavvur hosil qilish kerak. Bunday manbalar qatoriga yangiliklar, moliyaviy axborot saytlari, rasmiy e’lonlar, banklarning barqarorlik reytinglari hamda mijozlar fikrlari kiradi. Shuningdek, banklar moliyaviy hisobotlarini joylashtiradigan openinfo.uz portali ham foydali manba bo‘la oladi. Ushbu portalning qulay grafik interfeysi bankning moliyaviy barqarorligini baholashga yordam beradi.
3. Bank omonatning to‘liq summasini qaytarishga majbur ekanini yodda tuting. Qonunga ko‘ra, 200 million so‘mdan ortiq mablag‘ni omonatga qo‘yish qolgan summani yo‘qotishga olib kelmaydi. Bank sizga omonatning to‘liq miqdorini qaytarishga majbur. Faqatgina 200 million so‘mgacha bo‘lgan qismi bo‘yicha sizga Omonatlarni kafolatlash jamg‘armasi tomonidan kompensatsiya to‘lanadi, qolgan summani esa sud orqali bankdan undirish mumkin bo‘ladi.
4. Qonun qaysi omonatlarga taalluqli ekanligini biling. Qonun qabul qilinishidan oldin ochilgan omonatlarga yangi tartib tatbiq etilmaydi, biroq ayrim istisnolar mavjud. Kompensatsiyaning yangi tartibi quyidagi hollarda amal qiladi: agar omonat summasi 200 million soʻmdan ortiq boʻlsa va qaytarish muddati qonun kuchga kirgandan keyin uzaytirilgan boʻlsa yoki agar omonatni birinchi talab boʻyicha olish mumkin boʻlsa.
Bu omonatchilar uchun nimani anglatadi
Yangi qonunning qabul qilinishi — O‘zbekiston moliyaviy tizimi uchun muhim qadamdir. U kompensatsiya mexanizmini soddalashtiradi va kafolat bilan omonat qo‘yishi mumkin bo‘lgan shaxslar doirasini kengaytiradi. Omonatchilar uchun nafaqat qonunga tayanish, balki o‘z jamg‘armalarini himoya qilish maqsadida bir nechta oddiy qoidalarga amal qilish ham muhim. Bunga bir bankdagi kafolatlangan kompensatsiya limitiga rioya etish, bankning moliyaviy holatiga e’tibor berish hamda qonunchilikdagi o‘zgarishlarni muntazam kuzatib borish kiradi. Bu kabi choralar kutilmagan vaziyatlarda o‘zini yanada ishonchli va xotirjam his qilishga yordam beradi.

3. Новый закон о защите вкладов: что изменится для вкладчиков. Практические советы от AVO bank
В Узбекистане принят новый закон о гарантиях защиты вкладов в банках, который вносит важные изменения в систему защиты вкладов.
Новый закон вводит ряд важных изменений
Система гарантирования вкладов теперь охватывает более широкий круг лиц. Если ранее ее действия распространялись исключительно на физических лиц, то теперь защита касается также индивидуальных предпринимателей и юридических лиц.
По словам директора Департамента методологии регулирования деятельности кредитных организаций Центрального банка Санжара Носирова, это означает, что малый бизнес получает дополнительную финансовую защиту, что особенно важно в случае возникновения финансовых затруднений в деятельности банка. Сумма в 200 млн сумов на первый взгляд может показаться незначительной, но для малого бизнеса гарантирование даже в таком объеме очень важно, поскольку их ежедневные операции — оплата коммунальных услуг, выдача заработной платы и прочие расходы должны оставаться защищенными, даже если у банка возникают временные финансовые проблемы. Он подчеркнул, что, согласно новому закону, под гарантирование подпадают не только срочные депозиты юридических лиц, но и их средства на расчетных счетах.
Как считает Санжар Носиров, установленная норма в 200 млн сумов не должна заставлять вкладчиков сокращать объемы своих вложений. Закон продолжает обязывать банки выплачивать полную сумму вклада. Однако для дополнительной уверенности вкладчики могут распределять свои средства между несколькими банками — например, по 150–170 млн сумов в каждом. Это поможет дополнительно защитить активы и снизить риски.
Отметим, что размер гарантированного вклада будет пересматриваться не реже одного раза в три года с учетом инфляции и экономических условий. По оценке специалистов, текущая норма обеспечивает защиту 99,7% всех вкладов в банковской системе.
Сроки выплаты компенсаций значительно сокращаются. Если раньше на это уходило до 83 дней, то теперь процесс будет постепенно ускоряться, и выплаты будут производиться в течение 7 рабочих дней. Это позволит вкладчикам быстрее восстановить доступ к своим средствам и минимизирует возможные неудобства.
Изменение системы финансирования Фонда гарантирования вкладов. Ранее в случае нехватки средств фонд получал ссуду. В новой системе, помимо поддержки из бюджета, фонд может получить кредит от Центрального банка. Специалисты отмечают, что это повысит устойчивость системы и снизит нагрузку на бюджет.
Международный опыт и соответствие стандартам IADI
Новый закон учитывает международные стандарты гарантирования вкладов, делая систему более надежной. По данным Международной ассоциации страховщиков депозитов (IADI), в мире в среднем система гарантирования покрывает 92% вкладов. В Узбекистане этот показатель достигает 99,7%.
Для сравнения, в Казахстане гарантированная сумма вкладов составляет от 9,7 до 38,6 тысяч долларов, в Молдове — 10,7 тысяч долларов, в России — 14,3 тысячи долларов, а в Турции — 26,4 тысячи долларов. Это говорит о том, что установленная в Узбекистане сумма гарантирования соответствует международным стандартам и обеспечивает высокий уровень защиты вкладчиков.
Влияние на банковскую систему
Принятие нового закона оказывает положительное влияние на банковскую систему страны. Во-первых, это повышает уровень доверия к банкам, так как вкладчики теперь уверены в защите своих средств. Снижает риск массового изъятия депозитов, что особенно важно в условиях возможных финансовых кризисов.
Кроме того, банки теперь обязаны более ответственно подходить к управлению рисками. Теперь они не могут полагаться на абсолютную гарантию возврата всех вкладов, что вынуждает их быть осторожнее в принятии финансовых решений. В результате ожидается снижение предложений высокорисковых вкладов с завышенными процентными ставками, что будет способствовать укреплению стабильности финансового сектора.
Рекомендации от AVO bank для вкладчиков
При размещении вкладов важно не только выбирать финансово устойчивые банки, но и понимать свою роль в защите сбережений: сохранять все документы и следить за законодательством.
Анастасия КошелеваДиректор Департамента юридического сопровождения и корпоративного секретариата AVO bank
Анастасия Кошелева выделяет несколько ключевых моментов, которые помогут вкладчикам снизить риски и эффективно воспользоваться механизмами гарантированного возмещения вкладов.
1. Сохраняйте все документы. Важно сохранять документы по вкладу, независимо от того, открывали ли вы его в банке или онлайн. Они помогут доказать ваше право на компенсацию. Например, договор вклада подтверждает, что вы внесли деньги, квитанции о зачислении средств на счет помогут доказать факт перевода, а выписки по счету покажут движение средств и начисление процентов. Чем больше документов у вас будет, тем легче будет доказать существование вклада и получить компенсацию, если это потребуется.
2. Используйте надежные источники для проверки информации о банке. Если вы размещаете крупную сумму в банке, полезно следить за его состоянием, особенно за финансовыми показателями. Для этого стоит изучать разные источники, чтобы составить полное представление о надежности банка. Это могут быть новости, финансовые сайты, официальные публикации, рейтинги устойчивости банков и отзывы других клиентов. Одним из таких источников является портал openinfo.uz, где банки публикуют свою финансовую отчетность. Удобный интерфейс портала с графиками поможет оценить финансовую устойчивость банка.
3. Помните, что банк обязан вернуть всю сумму вклада. По закону размещение средств на сумму, превышающую 200 млн сумов, не приведет к потере оставшейся части вклада. Банк обязан вернуть всю сумму вклада. Вы сможете получить компенсацию от фонда в размере 200 млн сумов, а оставшуюся сумму можно будет взыскать с банка через суд.
4. Знайте, какие вклады подпадают под действие закона. Закон не распространяется на вклады, сделанные до его принятия, но есть исключения. Новый порядок компенсации действует в следующих случаях: если сумма вклада превышает 200 млн сумов, а срок возврата был продлен после вступления закона в силу, или если вклад можно забрать по первому требованию.
Принятие нового закона — важный шаг для финансовой системы Узбекистана. Закон упрощает механизм компенсации и расширяет круг лиц, которые могут размещать вклады с гарантией. Для вкладчиков важно не только полагаться на закон, но и соблюдать несколько простых правил для защиты своих сбережений. Это включает в себя соблюдение лимита гарантированного возмещения в одном банке, внимание к финансовому состоянию банка и отслеживание изменений в законодательстве. Эти меры помогут чувствовать себя более уверенно в случае непредвиденных ситуаций.