3. AVO bank jarima va penya hisoblash bo’yicha yuzaga kelgan vaziyatni hal qildi
2024-yil 7-iyun kuni AVO bank mijozi, Abdikadirov Abdijamaladdin Abdiualiyevichga, AVO mobil ilovasi orqali 8 500 000 so’m miqdorida kredit limiti ajratilgan. Shu kunning o’zidayoq mijoz umumiy 8 464 000 so’mlik to’rtta pul o’tkazmalari bilan bog’liq operatsiyalarni amalga oshirgan.
Bankning amaldagi tariflariga ko’ra, har bir pul o’tkazmasidan 29 000 so’m miqdorida komissiya, shuningdek, operatsiya summasidan 2,9% yechib olinishi kerak. Ushbu to’rt operatsiya uchun hisoblangan umumiy komissiya summasi 361 456 so’mni tashkil qilgan. Ammo, texnik sabablarga ko’ra, ushbu operatsiyalar uchun komissiya o’z vaqtida yechib olinmagan. 2025-yilning 13-dekabrida bank dasturiy ta’minoti yangilangandan so’ng, mijoz hisob raqamida shaxsiy mablag'i yetarli bo'lmaganligi sababli, avval hisoblangan komissiyalar kredit limiti mablag'lari hisobidan yechilgan. Oqibatda, bu kredt limiti bo’yicha qarzdorlik kelib chiqishiga sabab bo’lgan.
O’tkazilgan suhbat davomida mijoz Bank oldidagi qarzdorligini 2025-yilning 15-apreliga qadar so’ndira olishini ma’lum qildi. O’z navbatida, Bank qarzdorlik so’ndirilgandan so’ng, jarima va penyalar bekor qilinishi haqida mijozni xabardor qildi. Ushbu ma’lumot 2025-yil 27-mart kuni mijozga yuborilgan 15-01/496-sonli rasmiy xatda o’z tasdig’ini topdi.
2025-yilning 4-aprelida mijoz qarzdorlikni to’liq so’ndirdi. 2025-yilning 8-aprel holatiga ko’ra barcha hisoblangan jarima va penyalar bekor qilingan.

3. AVO bank урегулировал инцидент по начислению штрафов и пеней
7 июня 2024 года клиенту AVO bank, Абдикадирову Абдижамаладдину Абдиуалиевичу, был одобрен кредитный лимит в размере 8 500 000 сумов через мобильное приложение AVO. В этот же день клиент совершил четыре операции по переводам денежных средств на общую сумму 8 464 000 сумов.
Согласно действующим тарифам Банка, за каждый перевод предусмотрено удержание комиссии в размере 29 000 сумов, плюс 2,9% от суммы перевода. Общая сумма комиссии по всем четырём операциям составила 361 456 сумов. Однако, по техническим причинам комиссии не были списаны своевременно. 13 декабря 2025 года, после обновления программного обеспечения Банка, ранее начисленные комиссии были списаны за счёт кредитного лимита, так как на счёте клиента не было собственных средств. Впоследствии, это привело к образованию задолженности по кредитному лимиту.
В ходе разъяснительной беседы клиент сообщил Банку, что сможет погасить задолженность до 15 апреля 2025 года. В свою очередь, Банк проинформировал клиента об аннулировании штрафов и пеней после погашения задолженности. Информация была подтверждена в официальном письме №15-01/496, отправленном клиенту 27 марта 2025 года.
4 апреля 2025 года клиент полностью погасил задолженность. По состоянию на 8 апреля 2025 года все начисленные штрафы и пени были аннулированы.