Hozirgi zamonda moliya institutlariga bo‘lgan ishonch faqat bank mahsulotlari va xizmatlari orqali emas, balki uning biznesni yuritish siyosatiga muvofiq shakllanadi. Transparency International korrupsiyaga qarshi kurashish va butun dunyoda korrupsiya darajasini tadqiq qilish xalqaro nodavlat tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, korrupsiya sababli dunyo iqtisodiyoti har yili 2,6 trillion dollargacha zarar ko’radi. Bu nafaqat moliyaviy tashkilotlar obro‘-e’tiboriga, balki ularning barqarorligiga ham to‘g‘ridan-to‘g‘ri tahdid qilishi mumkin.
Rasmiyatchilik o'rniga shaffoflik
AVO bank’da korrupsiyaga qarshi kurash hisobot yuritish bilangina yakunlanmaydi. Bu strategik yo‘nalish. Bank maxsus antikorrupsiya siyosatini joriy qildi. U manfaatlar to‘qnashuvini oldini olish, xodimlarni bosimdan himoya qilish va halollik standart hisoblanadigan madaniyatni shakllantirishga qaratilgan.
Bugun dunyoning yetakchi banklari aynan shunday modelni faol singdirib, compliance tizimlari hamda qonunbuzarliklar haqida xabar berishuvchi mustaqil aloqa kanallariga millionlab investitsiyalar kiritishmoqda. O‘zbekiston ham xuddi shu yo‘nalishda harakatlanmoqda: Markaziy bank talablari kuchaymoqda, benefitsiarlar registrlari ishga tushmoqda, korporativ boshqaruvning roli ortmoqda.
2025: korrupsiyaga qarshi murosasiz yil
2025-yilda AVO bank antikorrupsiya bo’yicha tashabbuslar yo‘l xaritasi doirasida chora-tadbirlarni yanada kuchaytiradi. Bu barcha jarayonlar «ikki asos» tamoyili asosida verifikatsiyadan o’tkazilishini anglatadi. Mijoz va hamkor qonunbuzarliklar haqida xavfsiz va maxfiy ravishda xabar qilishi mumkin. Tranzaksiyalar nazorati esa yangi IT-yechimlar yordamida real vaqt rejimida amalga oshiriladi.

В современном мире доверие к финансовым институтам формируется не только через продукты и сервисы, но и через то, как банк ведёт бизнес. По данным Transparency International, ежегодно мировая экономика теряет до 2,6 трлн долларов из-за коррупции. Для финансовых организаций это означает не просто репутационные риски, а прямую угрозу устойчивости.
Прозрачность вместо формальностей
В AVO bank борьба с коррупцией не сводится к «галочкам» в отчётах. Это стратегический курс. Банк внедрил Антикоррупционную политику, направленную на: предотвращение конфликтов интересов, защиту сотрудников от давления, формирование культуры, где честность становится стандартом.
Именно такая модель сегодня активно внедряется ведущими банками мира, которые инвестируют миллионы в compliance-системы и независимые линии для сообщений о нарушениях. Узбекистан тоже двигается в этом направлении: усиливаются требования Центрального банка, запускаются регистры бенефициаров, растёт роль корпоративного управления.
2025: год без компромиссов
В 2025 году AVO bank усиливает акценты в рамках Дорожной карты антикоррупционных инициатив. Это значит: все процессы верифицируются по принципу «двух ключей», клиент и партнёр могут безопасно и конфиденциально сообщить о нарушениях, контроль за транзакциями ведётся в режиме реального времени с применением новых IT-решений.