3. Qachon 500 000 so’mlik banknot paydo bo’ladi va nima uchun?
Bir vaqtlar o’zbekistonliklarning karmonida bejirim 50 so’m qiymatli banknotlarni topish mumkin edi. Hozir esa bu shunchalik kichkina summaki, do’konlarda 50 so’mlik tanga o’rniga qo’lingizga bir dona qurt tutqazishadi. Bugun 50 000, 100 000 va hatto 200 000 so’mlik banknotlar oddiy holga aylanib ulgurdi. Bundan keyin nima bo’ladi va nima uchun so’mlar oxirida nollar soni oshib bormoqda?
Pul massasi
Mavzuga chuqurroq kirishish uchun biz birinchi navbatda «pul massasi» termini bilan yaqindan tanishishimiz kerak. Bunday nom bilan hozirda davlat iqtisodiyotida mavjud barcha pullar: naqd, kartadagi pullar, fuqarolarning banklardagi omonatlari, hatto bozor fondi va boshqa investitsiyalarga aytiladi. Pul massasi quyidagi sinflarga bo’linadi:
Jismoniy pullar: banknot va tangalar
M0
М0 + odamlar hisob raqamlaridagi elektron pullar
M1
М1 + depozit va omonat hisob raqamlari
M2
М2 + bozor fondlari va boshqa turdagi investitsiyalar
M3
Pul massasiga faqat Markaziy Bank ta’sir qilishi mumkin — aynan u qancha banknot chop qilish va tangalar chiqarishni hal qiladi. Yuqori nominallik yangi banknotni chiqarish qarori bir qator sabablarga ko’ra qabul qilinishi mumkin. Bunday sabablarning asosiy qismi juda mayda va oddiy.
Mana sizga misol: tasavvur qiling, mamlakat aholisining daromadi o’sib, endi ular zargarlik buyumlari, texnika, avtomobil kabi qimmat tovarlarni xarid qila boshladilar. Bunga javoban MB: «Odamlarga pulni sanashga uzoq vaqt ketadi va bu noqulay, ularga yordam berish kerak», — deydi va, aytaylik, 200 000 so’mlik banknot chiqaradi.
Bu pul massasini umuman o’zgartirmaydi, shunchaki, 100 ta 2 000 so’mlik banknot o’rniga bitta 200 000 lik qog’oz paydo bo’ladi. Ha, yana, yuqoridagi ssenariy o’ta fantastik-optimistik misol. MB yangi, yirik banknotlarni chiqarishi uchun boshqa sabablar ham bor. Shunday sabablardan biri: pullarni ishlab chiqarishga xarajatni kamaytirish. Sizning hayolingizga ham kelmagan bo'lishi mumkin, lekin pul qilish uchun ham... pul kerak.
Dunyodagi ko’pgina banknotlar paxta va zig’irdan tayyorlanadi. Xom-ashyo avval boylerga tushiriladi, keyin, yuqori bosim ostida tolalarga aylantiriladi. Undan so’ng tolalarni ochartirish, tozalash va keyin bo’yash kerak bo’ladi. Yana suvli belgilar, gologramma, relyef va boshqa xavfsizlik choralari tushirilishini ham unutmaslik kerak. Natijada, masalan, AQSHda bir dona $100 qiymatli banknot ishlab chiqarishga 6,6 sent sarflanadi.
Demak, vaqti kelib davlat uchun 2 000 so’m qiymatli 100 ta banknot chiqarish ortiqcha xarajatga aylanadi va shunda yangi banknot paydo bo’ladi.
Denominatsiya
«Pul massasi»dan tashqari yana «denominatsiya» tushunchasi ham bor. U ham davlatdagi banknotlar «qiymati»ga ta’sir qiladi. Oddiyroq qilib aytganda, denominatsiya — bu, davlatdagi barcha pullar o’zining asl ahamiyatini saqlagan holda, qiymatini o’zgartirgan.
Misol uchun, Rossiyada so’nggi denominatsiya 1997–2002-yillarda bo’lib o’tgan. Unda pullar 1000:1 o’lchamda denominatsiyalangan — 1 000 rubllik banknotlar 1 rublga, 10 000 rublliklar — 10 rublga, 500 000 rublliklar esa — 500 ga almashtirilgan.
Bu degani, biz siz bilan hech qachon 500 000 so’mlik banknotlarga yetib bormasligimiz va, aksincha, qaysidir vaqt muloqotdagi 200 000 qayta 200 so’mga aylanishi ham mumkin.
Kredit limitingizni oling va pullarni %siz saqlang
Ilovani yuklab oling
Bu inflyatsiya va devalvatsiya natijasida yuz berishi mumkin: so’m o’ta qadrsizlanib, MB davlat valyutasini «qayta ishga tushirish» vaqti keldi degan qarorga kelgan taqdirda. Yoki, aksincha, denominatsiya infyatsiya yuz berishiga yo’l qo’ymasligi mumkin.
Bundan tashqari, denominatsiya bitta katta afzallikka ega: u soxta valyutachilarning biznesini to’liq xonavayron qiladi. Shunchaki hamma eski valyutalarni olib, yangisiga o’zgartiradigan bo’lsak, qaysi banknot haqiqiy, qaysinisi soxta ekanligini aniqlashtirib o’tirishga hojat qolmaydi.
Nima bo’lganda ham, oddiy aholiga pullarni kartada, masalan AVO kredit kartasida saqlagan ancha qulay — ortiqcha qog’ozlar, semiz va noqulay hamyonlar va pulni ko’chada tushirib qo’yish kabi ortiqcha g’avg’olardan ozod bo’lishadi.

3. Когда появится купюра в 500 000 сум и почему?
Было время, когда в кошельках узбекистанцев можно было найти красивые купюры с номиналом всего в 50 сум — сейчас это настолько маленькая сумма, что в случае сдачи в магазине вместо монетки с таким номиналом дают просто штучный курт. Сегодня мы привыкли к купюрам в 50 000, 100 000 и даже 200 000 сумов. А что будет дальше и почему нулей на сумах становится больше?
Денежная масса
Чтобы лучше разобраться в теме, нам надо в первую очередь познакомиться с термином «денежная масса». Так называют вообще все деньги, которые прямо сейчас существуют в экономике страны — это и наличные, и деньги на картах, и вклады граждан в банках и даже рыночные фонды и прочие вложения. Вот так классифицируется денежная масса:
Физические деньги: купюры и монеты
M0
М0 + электронные деньги на счетах людей
M1
М1 + депозиты и сберегательные счета
M2
М2 + рыночные фонды и другие виды вложений
M3
Влиять на денежную массу может только Центральный Банк страны — именно он решает, сколько купюр печатать и какие монеты выпускать. Решение о выпуске новой купюры с высоким номиналом может быть принято из-за целого ряда причин. Многие из этих причин очень прозаичные и невероятно простые.
Вот пример: представим, что доход жителей страны вырос и они начали закупаться дорогими вещами: ювелирными изделиями, техникой, автомобилями. В таком случае ЦБ смотрит и говорит: «Так, людям неудобно долго считать деньги, надо им помочь» и выпускает, скажем, купюру в 200 000 сум.
Это никак не меняет денежную массу, просто вместо 100 купюр номиналом в 2 000 сумов, появляется одна 200 000-ная бумажка.
Ну, да, сценарий выше — уж очень фантастично-оптимистичный. Есть и другие причины, почему ЦБ решает выпускать новые, крупные номиналы. Одна из таких причин: снижение затрат на производство самих денег. Мы редко задумываемся об этом, но делать деньги тоже стоит… денег.
Большинство купюр в мире делают из хлопка и льна. Сырье нужно сначала загрузить в бойлер, затем, под высоким давлением превратить сырье в волокна, затем эти волокна осветлить, очистить, а потом и покрасить. Не забываем ещё про нанесение водяных знаков, голограмм, рельефов и прочей защиты. В итоге, например, в США, на печать одной купюры номиналом $100 уходит 6,6 цента.
Получается, что в какой-то момент стране просто становится невыгодно печатать 100 купюр номиналом в 2 000 сумов. Тогда и появляется новая банкнота.
Когда появится купюра в 500 000 сум и почему?
Деноминация
Помимо «денежной массы», есть еще и понятие «деноминации» — она тоже влияет на «размер» купюр в стране. Простыми словами, деноминация — это когда все деньги в стране уменьшают свои значения, сохраняя фактическую ценность.
Например, последняя деноминация в России была проведена в 1997–2002 годах, когда деньги были деноминированы в соотношении 1000:1 — банкноты в 1 000 рублей были заменены на 1 рубль, 10 000 рублей — на 10 рублей, а 500 000 рублей на 500.
Это означает, что мы с вами можем и не добраться никогда до купюры в 500 000 сумов — наоборот, в какой-то момент может получиться так, что текущие 200 000 превратятся обратно в 200 сумов.
Получайте кредитный лимит и храните деньги без %
Скачайте приложение
Такое может стать следствием инфляции и девальвации: если сум сильно обесценится и ЦБ решит, что пора «перезапускать» валюту страны. Или, наоборот, деноминация может как раз не допустить инфляцию.
Кроме того, у деноминации есть один большой плюс: он полностью разрушает бизнес всех существующих фальшивомонетчиков. Не придется разбираться, какая купюра настоящая, а какая нет, если все старые валюты просто взять и поменять на новые.
В любом случае простому обывателю сильно проще и спокойнее носить деньги на карте, например, на кредитной карте AVO — без бумажной волокиты, толстых и неудобных кошельков и риска обронить деньги где-то на улице.